جایگاه شعر و شاعری در اندیشۀ ادبی مصطفی صادق رافعی

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسندگان

چکیده

مصطفی صادق رافعی بیشتر به عنوان اندیشمند و نویسنده‌ای بزرگ در نوشتن مقالات با موضوعات اسلامی- اجتماعی شناخته شده است. او افزون بر این، در نقد ادبی نیز دستی توانا دارد. بسیاری از پژوهشگران، نقد نویسی رافعی را نقدی لغوی و در سطح واژگان دانسته‌اند، حال آن که وی پیرامون مفهوم «ادبیات»، «شعر» و «شاعر»، دیدگاه‌هایی دارد که فراتر از پرداختن به نقش «واژگان» در یک اثر ادبی است. امّا این دیدگاه‌ها که نشان از گسترۀ نگاه او به موضوعات ادبی دارد؛ تا چه اندازه تازه و نوآورانه است؟ در این مقاله، دیدگاه‌های او پیرامون جایگاه شعر و شاعری از لابلای نظرات بعضاً دو پهلو و مبهم وی بیرون آورده و مورد بررسی قرار گرفته شده است تا از این رهگذر، میزان تازگی و استواری و دگرگونی‌های آن بر خوانندگان روشن گردد.
     نتیجه این بررسی نشان می‌دهد که، با توجه به زمان و دوران زیست رافعی و محدودیت‌های آن برهه از جنبه تولید نظریات ادبی جدید، وی را می‌توان یکی از پیشگامان راه نو در ادب عربی به شمار آورد. 

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

The Position of Poem and Poetry from Mostafa Sadeq Rafei’s Literary Point of View

نویسندگان [English]

  • 1 1
  • 1 1
  • 1 1
چکیده [English]

 
Mostafa Sadeg Rafaie is one of the intellectuals and great authors who has been renowned for his writings about Islamic and social matters. He is also an accomplished literary critic. While his points of view about literature, poem, and poet have been very novel, some of the researchers believe that Rafaie’s literary critiques are at the lexical level. These points of view originate from his wide understanding of literary subjects and are based on his great knowledge of literary heritages of Arab countries. In this paper, Rafaie’s points of view have been studied in order to show their novelty and the changes which occurred in them throughout his life.

کلیدواژه‌ها [English]

  • Key words: Mostafa Sadeg Rafaie
  • Literary critique
  • poem
  • Poet